Projekt NMMP był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Kapitał Ludzki Unia Europejska
Projekt MMP został sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach SPO RZL.
Unia Europejska
Administracja i Samorząd - grudzień 2007

Powstaną przedszkola nawet dla kilkorga dzieci

Autorka: Jolanta Góra
Źródło: Administracja i Samorząd
Data publikacji: 19 grudnia 2007

Administracja i Samorząd - zrzut ekranu
 

ikona cytatZajęcia w małych przedszkolach będą mogły być organizowane w niektóre dni tygodnia nawet dla trójki dzieci.

Z projektu rozporządzenia resortu edukacji w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania wynika, że zajęcia w tzw. alternatywnych przedszkolach będą mogły być prowadzone codziennie lub tylko w niektóre dni tygodnia przez minimum trzy godzinny dziennie.

Organ prowadzący małe przedszkole, np. samorząd lub stowarzyszenie rodziców, będzie mogło organizować zajęcia nawet dla trójki dzieci.

- Projekt nie określa jednak maksymalnej liczby dzieci w grup - mówi Monika Rościszewska-Woźniak z Fundacji Rozwoju Dzieci im. A. Komeńskiego, prowadzącej prawie 100 ośrodków przedszkolnych. - W efekcie może się zdarzyć, że jedna nauczycielka będzie opiekowała się nawet trzydziestoosobową grupą - dodaje.

Dlatego jej zdaniem resort powinien określić liczebność grup.

Monika Ebert, prezes Stowarzyszenia Rodziców TU w Zalesiu Górnym, woj. mazowieckie, która prowadzi sześć małych przedszkoli, zauważa, że resort docenił rolę rodziców lub innych członków rodziny. Zapisano bowiem, że mogą oni brać udział w zajęciach. W jej opinii, druga osoba do opieki potrzebna jest szczególnie przy trzylatkach. Na zatrudnienie pomocy brakuje pieniędzy, a mamy wspierają nauczycieli za darmo.

Projekt nie zawiera jednak precyzyjnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa i warunków higienicznych. Tymczasem właśnie one stanowią największe utrudnienie dla tworzenia małych przedszkoli. Obecnie bowiem stosuje się wobec nich przepisy obowiązujące wszystkie budynki użyteczności publicznej. W efekcie pomieszczenia, w których przedszkolaki przebywają kilka godzin dziennie, muszą mieć co najmniej trzy metry wysokości i być dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Inne teksty na ten temat znajdą Państwo na stronach Federacji Inicjatyw Oświatowych

 

Do góry   Wstecz

 
© Treść 2007-2011 Federacja Inicjatyw Oświatowych :: Wykonanie: MASK :: Strona oparta na Joomla!